Igazi kihívást jelent, ha el szeretnénk igazodni a piacon kapható bőrápolási termékek között.
Hogy válasszuk ki a számunkra leghatékonyabbat? Hol tájékozódjunk? Hol vásároljunk? Mire figyeljünk oda? Mely termékek hogyan segítenek abban, hogy bőrünk folyamatos friss és jól hidratált legyen? Sorozatunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ, és megpróbálunk segítséget nyújtani a választásban.
A moringa olaj több kozmetikum összetevői közt megtalálhatjuk, éppen ezért kicsit jobban utánajártunk, hogy minek köszönheti ez a növény a sikerességét.
A moringaolaj nem egy újfajta, divatos növény, évezredek óta jelen van a bőrápolásban. Már az egyiptomiak, és a rómaiak is előszeretettel használták kitűnő élettani hatásai miatt. Napjainkban Indiában terem belőle a legtöbb, de termesztik Thaiföldön, Tajvanon, Afrikában és a Fülöp-szigeteken is.
Egy igazi multifunkcionális növényről beszélünk, ugyanis mind levelei, termése, maghüvelye, magjai, virágai és olaja is fogyasztható. A moringa rendkívül tápláló. A-, B-, C- és K-vitamint tartalmaz, magas a fehérjetartalma, emellett ásványi anyagokat, rostokat és más alapvető tápanyagokat is tartalmaz. Levelei nagyon gazdagok antioxidánsokban, köztük nemcsak C-vitaminban, hanem béta-karotinban, kvercetinben és klorogénsavban, ami bizonyítottan lassítja a sejtek cukorfelszívódását.
A moringa leveleit vasban gazdag táplálékforrásként is javasolják a vashiány leküzdésére. A maghüvelyek/gyümölcsök még főzéssel megfőzve is különösen magas C-vitamin-tartalmúak maradnak – amely a főzés során változó mértékben lebomolhat -, és jó kálium-, magnézium- és mangánforrásnak is számítanak. A magok, amelyeket néha eltávolítanak az érettebb hüvelyekből, és borsóhoz hasonlóan fogyasztanak, vagy dióhoz hasonlóan pörköltek, szintén magas C-vitamin- és mérsékelt mennyiségű B-vitamin- és diétás ásványi anyagokat tartalmaznak.
Általánosságban a kozmetikumokban felhasznált moringaolajról
A moringaolaj számos kozmetikumban megtalálható kitűnő hidratáló, tisztító és lágyító tulajdonságai miatt. Magas, 72%-os olajsavtartalmának köszönhetően mélyen behatol a bőrbe, ezzel tápanyagokat juttat be, és segít megtartani a bőr és a haj nedvességet. Felhasználása széleskörű, használják samponokban, kondicionálókban és más hajápolási termékekben, testápolókban, testolajokban és krémekben, ajakbalzsamokban, öregedésgátló és ránctalanító krémekben, arckrémekben, szappanokban és testápolókban/ tusfürdőkben, parfümökben és dezodorokban is.
Aromaterápiás és masszázsolajokba is beépítik, mivel jól keveredik az illóolajokkal, és jó vivőolaj. A virágok magas tápértékűek és antioxidánsok, amelyek ismét jótékonyan hatnak a hajra és a bőrre. A virágot enyhén illatosítják is, hogy a hajnak és a testnek virágillatot kölcsönözzenek, ezért gyakran használják olyan termékekben, mint a kölnivíz/parfümök és a hajolajok.
Mint már fentebb említettük, a moringalevél vasat is tartalmaz, így gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ez segíthet a kisebb sérülések, például zúzódások, vágások, rovarcsípések, kiütések, napégés és egyéb égési sérülések kezelésében, és gyorsítja a sérülések gyógyulását. Körülbelül 30 antioxidánst tartalmaz, melyek létfontosságú szerepet játszanak a sejtek egészségének fenntartásában, csökkentik a rák kockázatát és a szabad gyökök csökkentésével lassítják az öregedési folyamatot.
A moringaolaj javítja a bőr állapotát és ragyogását, miközben csökkenti a ráncok megjelenését, megakadályozza az arcizmok megereszkedését. Magas C-vitamin tartalma miatt stabilizálja a kollagént és javítja a finom vonalakat, miközben javítja a sérült bőrsejteket.
A moringa puhítja a száraz bőrt és megőrzi a nedvességet. Így jó a száraz, kicserepesedett bőr ápolására, és jótékonyan hat az olyan durva, száraz bőrbetegségek kezelésére, mint az ekcéma és a pikkelysömör. A babák bőrét is puhán tartja, és nyugtató hatású.
Ami a pattanásokat és a hiperpigmentációt illeti, a moringaolaj itt is bizonyít, rendszeres használat esetén megelőzheti a foltok újbóli megjelenését, továbbá csökkentheti a pattanások és a hiperpigmentáció okozta sötét foltokat.